Rozhovor: Ako mi znalosť cudzích jazykov zmenila život a môže aj vám

Alexandra Kováčová na cestách (ilustračné foto)Oslovili sme blogerku, cestovateľku a vyštudovanú angličtinárku a španielčínárku Alexandru Kováčovú, aby sa s nami a s vami podelila o to, ako jej znalosť jazykov ovplyvnila život a čo odporúča mladým ľuďom, ktorí sa učia cudzie jazyky. Tu sú otázky aj odpovede:

1. Prezraď našim čitateľom niečo o sebe. Kto si? Čomu sa venuješ?

Volám sa Alexandra Kováčová a živím sa cestovaním po svete. Od septembra 2010 blogujem na crazysexyfuntraveler.com a neskôr aj na wetravelaroundtheworld.com. Takisto zdieľam nejaké rady o tom, ako byť fit pri cestovaní na najnovšom blogu fitwhentraveling.com. Cestujem po svete, spoznávam nové miesta a potom o tom píšem na mojich blogoch a čitateľom dávam rady a tipy zo sveta.

2. Aké jazyky ovládaš?

Plynule po anglicky a španielsky. Niečo rozumiem po taliansky, portugalsky, a všetky naše slovanské jazyky tiež 🙂

3. Ako a kde si sa ich naučila?

Študovala som osemročné gymnázium so zameraním na cudzie jazyky v Snine, mojom rodnom meste, a potom aj anglickú a španielsku filológiu v Olomouci, takže angličtinu a španielčinu som sa naučila tam. Rok som bývala na juhu Talianska, takže taliančina odtiaľ a zvyšok sú dosť podobné jazyky a neustále som v kontakte s ľuďmi z rôznych štátov, takže čo to sa na mňa nalepí.

4. Ako ich využívaš v každodennom živote?

Už 11 rokov žijem v zahraničí a na Slovensko sa vraciam viac menej len na dovolenku, takže sa bez cudzích jazykov nezaobídem ani jeden deň. Robila som 2 roky letušku, kde sme hovorili po anglicky, a aj blogujem po anglicky. Vlastne som každý deň obklopená rôznymi jazykmi, a niekedy je aj moja konverzácia taká zvláštna … časť vety po slovensky, a potom rozmýšľam, čo sa
ako preloží z angličtiny či španielčiny, taký mix.

5. Ako Ti znalosť jazykov zmenila život?

Diametrálne od základov. Učila som sa cudzie jazyky už od detstva, keď sme sa hrali s otcom a pýtal sa ma ako sa povie jablko či dom po anglicky. Nemohla by som pracovať v tom odbore, kde pracujem, keby som hovorila len po slovensky a naozaj nechápem mladých ľudí, čo sa nechcú učiť čo najviac jazykov. Veď sa hovorí, že čím viac jazykov vieš, tým viac si človekom. Už od malička som vedela, že chcem študovať jazyky, hoci som najprv netušila, čo s nimi budem robiť. Bola som si istá, že bez nich sa ale nezaobídem.

6. Ako sa Ti rozšírili obzory vďaka jazykom?

Len vďaka jazykom som mohla navštíviť už viac ako 45 štátov a mať priateľov po celom svete. Je to úžasné dostávať správy od Mexičanov, či kamošov z Indonézie, Filipín, Peru, Kostariky, Kanady či Afriky. Učím sa o nových kultúrach a o čom vlastne život je.

7. Čo by si dnes robila keby si tie jazyky neovládala?

To fakt netuším. Neviem si predstaviť sedieť niekde v obchode pri pokladni alebo robiť každý deň to isté. Mission impossible. Toto proste nie som ja.

8. Oplatí sa ovládať cudzie jazyky?

Definitívne áno.

9. Kde by mal človek začať, keď sa chce naučiť po anglicky alebo iný jazyk?

V súčasnosti je dobré aj počúvať texty piesní, či narábať s počítačom a pozerať filmy v cudzom jazyku s titulkami, kde sa naučíte veľa. Konverzácie však naučia asi najviac.

10. Čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorí sa rozhodujú čo budú v živote robiť?

Vždy počúvať intuíciu a nasledovať svoje sny, hoci sa to ostatným možno nepozdáva. Keď ti tvoje srdce hovorí, že to je tá správna cesta, tak choď za tým.

11. Aké máš ešte iné záľuby? Čo Ťa baví?

Fotenie, adrenalín, extrémne športy, wellness, príroda, zvieratá, jóga, meditácie, motorky, lietanie … mám obrovské množstvo záľub 🙂

Ďakujeme za rozhovor.

Otázky kládol Marián Kohn, lektor angličtiny.

Chcem sa aj ja naučiť po anglicky!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už skoro osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine, súkromné hodiny angličtiny v Bratislaveprípravu na pohovor v angličtineprípravu na maturitu z angličtiny, doučovanie angličtiny v Bratislave a kurzy angličtiny vo firmách.

Prečítajte si tiež

Ilustračné foto: facebook, archív Alexandry Kováčovej

2 thoughts on “Rozhovor: Ako mi znalosť cudzích jazykov zmenila život a môže aj vám

  1. Pingback: Ako a prečo som sa naučil po anglicky? | Doučovanie.info

  2. Pingback: Digitálne nomádstvo – moderná forma kočovníctva a slobodného života – Marián Kohn bloguje

Pridaj komentár