Ideálna učebnica – existuje taká? Vytvorme ju spolu!

Napísal: Marián Kohn (súkromné hodiny a doučovanie angličtiny v Bratislave).

ilustračné fotoČasto sa vám iste stáva, že vojdete do kníhkupectva a zablúdite k polici s učebnicami alebo surfujete po weboch internetových kníhkupectiev a hľadáte učebnicu šitú na mieru vašim potrebám, ale žiadnu takú nenachádzate. Mne sa to stáva dosť často, a preto som sa rozhodol, že skúsim napísať vlastnú učebnicu, ktorá „sadne“ (takmer) každému. Ako na to? Dobrá otázka. Jednak chcem čerpať z vlastnej praxe učenia (sa), a tiež by som rád zapojil vás, čitateľov a žiakov.

Kto ma inšpiroval napísať vlastnú knihu?

Zaujal ma motivačný autor Miro Veselý, ktorý píše weby a knihy o chudnutí, úspechu, motivácii a ďalších zaujímavých témach. Ten na to išiel zaujímavo a celkom prirodzene. Podarilo sa mu schudnúť a začal o tom písať web. Keď web uspel, vydal ho ako knihu. Napriek tomu, že prakticky všetky jeho knihy sú zadarmo na webe, predávajú sa s veľkým úspechom. Čím to je? Ponúkol užitočné informácie najprv zadarmo a až keď videl, že je o ne záujem, vydal ich v knižnej podobe. Mnohí autori to robia presne naopak. Najprv knihu vydajú a ak sa nepredáva, vešajú hlavu. Učebnice nie sú žiadnou výnimkou. Mne sa páči Veselého prístup a nechám sa ním v mojej publikačnej činnosti inšpirovať. Čo vy na to? Pridáte sa?

Moja koncepcia

V nasledujúcich mesiacoch budem postupne jednotlivé lekcie učebnice uverejňovať vo forme článkov na blogu. Neviem, koľko mi to potrvá, ale môj odhad je, že minimálne pol roka a maximálne rok. Učebnica sa spočiatku zameria na začiatočníkov a keď budeme mať hotových prvých dvanásť až pätnásť lekcií, budeme bilancovať a plánovať čo s ňou ďalej. Ak uspeje a bude o ňu záujem, spracujeme ju vo forme elektronickej knihy a tú budeme šíriť po internete. Ak aj tá bude úspešná, vydáme ju knižne a začneme písať jej pokračovanie pre pokročilejších študentov. Učebnica bude primárne koncipovaná pre samoštúdium, ale tiež použiteľná aj na výučbu s lektorom či už individuálne, alebo v skupinových kurzoch. Čo vy na to? Napíšte mi, prosím, vaše názory a návrhy na mail: marian.kohn@doucovanie.info.

Pozvanie spolupracovať

Keďže sa tú učebnicu nechystám písať pre seba, ale pre vás, čitateľov a študentov, pozývam vás, aby ste sa spolupodieľali na jej tvorbe. Ako? Jednoducho. Pri písaní učebnice uvítam vaše návrhy na formu a obsah kvalitnej učebnice jazyka i pripomienky k obsahu a forme jednotlivých lekcií, ako budú postupne pribúdať. Ak sa vám budú lekcie a neskôr celá učebnica páčiť, môžete sa o ne podeliť s priateľmi a známymi. Každá lekcia sa bude dať šíriť ako štandardný blogpost. Ak sa vám, naopak, nebudú páčiť, nenechávajte si to, prosím, pre seba. Napíšte mi e-mail alebo reagujte formou komentára pod článkom, aby som vaše pripomienky vedel operatívne zapracovať.

Ak vám napadne niečo na čo som zabudol, dajte mi vedieť a podporte projekt spôsobom, aký vám vyhovuje.

Prvotné návrhy na formu a obsah

Ja už som si na individuálnej báze robil medzi niektorými z vás prieskum o ideálnej učebnici jazyka a toto sú prvé výsledky:

  • učebnica nebude mať plynulý dej, ako to často býva, ale hlavný hrdina Jano (dočasné pracovné meno) sa bude ocitať v rôznych životných situáciách a na rozličných miestach
  • preložené budú nielen jednotlivé slová, ale aj celé vety a frázy
  • zadania a úlohy budú dvojjazyčné
  • na nahrávkach k lekciám (ak sa podarí) budú vyslovené nielen jednotlivé anglické slová a frázy, ale aj ich slovenské ekvivalenty, aby ste si mohli spájať ich významy nielen očami, ale aj ušami 🙂

Máte lepšie nápady a návrhy? Sem s nimi! Čakám ich v komentároch pod článkom. Teším sa na spoluprácu pri tvorbe vašej/našej spoločnej učebnice anglického jazyka.

Prečítajte si tiež

Marián Kohn

Pridaj komentár