Ideálna učebnica – existuje taká? Vytvorme ju spolu!

Napísal: Marián Kohn (súkromné hodiny a doučovanie angličtiny v Bratislave).

ilustračné fotoČasto sa vám istotne stáva, že vojdete do kníhkupectva a zablúdite k polici s učebnicami alebo surfujete po weboch internetových kníhkupectiev a hľadáte učebnicu šitú na mieru vašim potrebám, ale žiadnu takú nenachádzate. Mne sa to stáva dosť často, a preto som sa rozhodol, že skúsim napísať vlastnú učebnicu, ktorá „sadne“ (takmer) každému. Ako na to? Dobrá otázka. Jednak chcem čerpať z vlastnej praxe učenia (sa), a tiež by som rád zapojil vás, čitateľov a žiakov.

Kto ma inšpiroval napísať vlastnú knihu?

Zaujal ma motivačný autor Miro Veselý, ktorý píše weby a knihy o chudnutí, úspechu, motivácii a ďalších zaujímavých témach. Ten na to išiel zaujímavo a celkom prirodzene. Podarilo sa mu schudnúť a začal o tom písať web. Keď web uspel, vydal ho ako knihu. Napriek tomu, že prakticky všetky jeho knihy sú zadarmo na webe, predávajú sa s veľkým úspechom. Čím to je? Ponúkol užitočné informácie najprv zadarmo a až keď videl, že je o ne záujem, vydal ich v knižnej podobe. Mnohí autori to robia presne naopak. Najprv knihu vydajú a ak sa nepredáva, vešajú hlavu. Učebnice nie sú žiadnou výnimkou. Mne sa páči Veselého prístup a nechám sa ním v mojej publikačnej činnosti inšpirovať. Čo vy na to? Pridáte sa?

Moja koncepcia

V nasledujúcich mesiacoch budem postupne jednotlivé lekcie učebnice uverejňovať vo forme článkov na blogu. Neviem, koľko mi to potrvá, ale môj odhad je, že minimálne pol roka a maximálne rok. Učebnica sa spočiatku zameria na začiatočníkov a keď budeme mať hotových prvých dvanásť až pätnásť lekcií, budeme bilancovať a plánovať čo s ňou ďalej. Ak uspeje a bude o ňu záujem, spracujeme ju vo forme elektronickej knihy a tú budeme šíriť po internete. Ak aj tá bude úspešná, vydáme ju knižne a začneme písať jej pokračovanie pre pokročilejších študentov. Učebnica bude primárne koncipovaná pre samoštúdium, ale tiež použiteľná aj na výučbu s lektorom či už individuálne, alebo v skupinových kurzoch. Čo vy na to? Napíšte mi, prosím, vaše názory a návrhy na mail: marian.kohn@doucovanie.info.

Pozvanie spolupracovať

Keďže sa tú učebnicu nechystám písať pre seba, ale pre vás, čitateľov a študentov, pozývam vás, aby ste sa spolupodieľali na jej tvorbe. Ako? Jednoducho. Pri písaní učebnice uvítam vaše návrhy na formu a obsah kvalitnej učebnice jazyka i pripomienky k obsahu a forme jednotlivých lekcií, ako budú postupne pribúdať. Ak sa vám budú lekcie a neskôr celá učebnica páčiť, môžete sa o ne podeliť s priateľmi a známymi. Každá lekcia sa bude dať šíriť ako štandardný blogpost. Ak sa vám, naopak, nebudú páčiť, nenechávajte si to, prosím, pre seba. Napíšte mi e-mail alebo reagujte formou komentára pod článkom, aby som vaše pripomienky vedel operatívne zapracovať.

Ak vám napadne niečo na čo som zabudol, dajte mi vedieť a podporte projekt spôsobom, aký vám vyhovuje.

Prvotné návrhy na formu a obsah

Ja už som si na individuálnej báze robil medzi niektorými z vás prieskum o ideálnej učebnici jazyka a toto sú prvé výsledky:

  • učebnica nebude mať plynulý dej, ako to často býva, ale hlavný hrdina Jano (dočasné pracovné meno) sa bude ocitať v rôznych životných situáciách a na rozličných miestach
  • preložené budú nielen jednotlivé slová, ale aj celé vety a frázy
  • zadania a úlohy budú dvojjazyčné
  • na nahrávkach k lekciám (ak sa podarí) budú vyslovené nielen jednotlivé anglické slová a frázy, ale aj ich slovenské ekvivalenty, aby ste si mohli spájať ich významy nielen očami, ale aj ušami 🙂

Máte lepšie nápady a návrhy? Sem s nimi! Čakám ich v komentároch pod článkom. Teším sa na spoluprácu pri tvorbe vašej/našej spoločnej učebnice anglického jazyka.

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už skoro osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine, súkromné hodiny angličtiny v Bratislaveprípravu na pohovor v angličtineprípravu na maturitu z angličtiny, doučovanie angličtiny v Bratislave a kurzy angličtiny vo firmách.

Prečítajte si tiež

Marián Kohn

Pridaj komentár