Učte sa po anglicky a šírte do sveta dobré nápady

Stačí pár minút denne: Zlepšite svoju angličtinu sledovaním týchto videí

Učte sa po anglicky a šírte do sveta dobré nápady (ilustračné foto)Máte už trebárs maturitu z angličtiny, štátnicu alebo nejaký iný certifikát na úrovni B1-B2. Viete sa plynule vyjadriť a porozprávať na niektoré témy z bežného života, ani napísanie e-mailu vám nerobí žiaden problém. Radi by ste sa však v angličtine dostali ešte o krôčik ďalej. Ak ste sa v predchádzajúcich slovách našli, možno sa vám zapáči nápad, ktorý nadchol mňa aj mojich študentov.

Niekoľko rokov som pôsobila ako lektorka vo firme a učila som angličtinu okrem iného aj pokročilých zamestnancov. Často sme sa rozprávali o tom, ako sa môžu v jazyku posunúť ďalej, keď už mali čo-to za sebou a ich angličtina bola na dobrej úrovni.

Moji študenti chceli svoju angličtinu udržiavať a zlepšovať tak, aby im to zabralo nanajvýš pár minút denne. Veľký úspech u nich zožali prednášky TED.

Zlepšite si angličtinu výmenou za pár minút denne

Možno ste už o prednáškach TED počuli. Ak nie, TED znamená Technology, Entertainment, Design a je to každoročná konferencia, ktorej heslom je „ideas worth spreading“ (myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie).

Slovo prednáška znie naozaj seriózne, v skutočnosti sú mnohé z nich zábavné, inšpirujúce, motivujúce či dokonca dojímavé. Usporiadatelia TED-u pozývajú vždy zaujímavých hostí, najmä odborníkov z vedy, techniky, umenia, dizajnu, politiky, vzdelania aj kultúry. Medzi moje najobľúbenejšie sa jednoznačne zaradili 3 tipy, ako zvýšiť sebavedomie a krátka prednáška o tom, ako si kdekoľvek vypestovať lesík.

Prednášky TED sa dotýkajú všetkých oblastí, na ktoré si spomeniete, a o ktoré sa ľudia zaujímajú. Každý si nájde svoju oblasť. Ak sa chcete naučiť niečo nové, videá z TED konferencií môžem iba odporučiť, nudiť sa nebudete. A nemusíte zostať len pri sledovaní, môžete sa zapojiť.

Ako sa naučiť po anglicky a spraviť pritom niečo dobré

Pre tých akčných, ktorí by chceli prispieť k šíreniu dobrých myšlienok ďalej do sveta a zároveň si aktívne precvičiť angličtinu aj na inej úrovni, ponúkajú prednášky TED ešte lepšiu možnosť. Môžete sa stať prekladateľom-dobrovoľníkom.

Byť prekladateľom TED prednášok znamená vytvárať titulky v špeciálnom titulkovacom systéme, ktorý je prehľadný a ľahký na používanie. Môžete tak prekladať myšlienky, ktoré vás osobne zaujali, do svojho materinského jazyka. Vaše preklady potom pomôžu užívateľom bez jazykových znalostí, pozrieť si prednášky a porozumieť im.

Takéto učenie sa a zlepšovanie angličtiny má hneď niekoľko výhod:

  • Je to zaujímavá činnosť na voľný čas. Jednoducho sa učíte po anglicky, spoznávate rôzne spôsoby vyjadrovania a prízvuky jednotlivých prednášajúcich, narazíte na nové veci a nápady, a pritom sprístupníte videá ľuďom, ktorí nevedia po anglicky. A možno ich inšpirujete 🙂
  • TED prednášky majú rôzne témy, ktorým sa môžete venovať. Zaujíma vás veda, technika, ľudské práva, vynálezy, nápady na zlepšenie života? Je tam všetko!
  • Videá po vás vidia ešte dvaja ľudia. Dostanete teda spätnú väzbu na každý váš preklad. Ja som sa pritom veľa naučila, a ešte stále sa učím.
  • Je to skvelá prax, ak sa napríklad chcete venovať audiovizuálnemu prekladu.
  • Ak hľadáte zaujímavý obsah na svoj web, môžete si preložiť inšpirujúcu prednášku a napísať o nej pre slovenské publikum.
  • Môžete prekladať aj z iných jazykov, hoci to je menej rozšírené a môže byť problém s nájdením korektora.
  • Je to dobrovoľnícka činnosť. Dobrý pocit máte zaručený. Môžete si ju uviesť napríklad na LinkedIn do sekcie dobrovoľníctvo 🙂

Ako to celé funguje?

Na to, aby ste sa stali prekladateľom TED prednášok, stačia tieto dva kroky:

  1. Prihlásenie sa do systému Amara, čo je systém, v ktorom nájdete mnohé videá z rôznych komunít, ktoré potrebujú titulky. Napríklad aj videá Kalifornskej akadémie vied, časopisu Scientific American a rôznych umeleckých projektov. Ale nás zaujímajú prednášky TED, TEDx alebo TED-Ed. Tie posledné sú krátke, asi 4-minútové animované náučné videá.
  2. Po zaregistrovaní sa do systému Amara dostanete na výber mnoho komunít. Ja som si vybrala TED. Zaregistrovala som sa aj na stránku TED.com, kde sa dajú pozerať videá z prednášok, a kde si vytvoríte profil. Doňho sa vám postupne budú ukladať videá, ku ktorým preložíte či skorigujete titulky alebo videá, ku ktorým vytvoríte slovenské titulky. Ak by ste chceli vedieť, ako to vyzerá, môžete si pozrieť môj profil.

No a môžete začať. Spomedzi videí v angličtine, ktoré potrebujú slovenský preklad, si v Amare vyberiete video, ktoré vás najviac zaujíma, a pustíte sa do toho. Na jeden preklad ste vždy minimálne dvaja. Hotové vami preložené titulky sa totiž presunú ďalej do zoznamu, kde si ich nájde ďalší dobrovoľník a spraví im review (korektúru).

Po korektúre titulky ešte schváli language coordinator, ktorý vám dá feedback. Titulky sa potom budú zobrazovať vo vašom profile a, samozrejme, na TED.com či na Youtube vo videách. Môže sa stať, že vaše titulky budú dlhšie čakať na korektúru. Vtedy môžete niekoho požiadať na facebookovom fóre prekladateľov TED do slovenčiny. Sem rovnako patria všetky vaše otázky ohľadne prekladov a fungovania systému. Sú tam ľudia, ktorí ochotne pomôžu.

Prekladanie prednášok je hobby, na ktoré vám možno zaberie viac času, ale môže vás naozaj baviť!

Viac o konferencii TED

Konferencia TED je zložená z prednášok TED Talks, na ktoré sú pozvaní zaujímaví hostia z oblastí vedy, techniky, umenia, dizajnu, politiky, vzdelania, kultúry, biznisu, globálnych otázok, technológie a rozvoja a zábavy. Prednášajúci dosiaľ zahŕňali okrem iného laureátov Nobelovej ceny, významné osobnosti z korporátneho sveta, ale aj politiky. Konferencia hosťuje viac než 800 TED Talks, ktoré je možné zadarmo pozerať online.

Pri každom videu je transkript – textový prepis v angličtine. Veľké množstvo videí je vďaka dobrovoľným prekladateľom preložených do viac než 79 jazykov, vrátane slovenčiny. Dnes sa podobné minikonferencie pod názvom TEDx konajú na rôznych miestach sveta. U nás boli napríklad aj v Bratislave, v Košiciach či v Prešove. Takže na výber máte okrem angličtiny aj pestrú škálu jazykov a najrôznejšie témy prednášok.

O autorke článku

Mgr. Linda Magáthová - prekladateľka a tlmočníčka z a do anglického a nemeckého jazyka (ilustračné foto)Mgr. Linda Magáthová je prekladateľka, tlmočníčkaučiteľka cudzích jazykov s niekoľkoročnou praxou. Klienti ju opätovne vyhľadávajú, lebo do každej zákazky dáva srdce a má rada svoju prácu.
Web: www.magathova.sk
FB: Linda Magáthová Translations

Prečítajte si tiež

Image source: www.pexels.com

Pridaj komentár