Ako si nájsť brigádu (nielen) na leto

Autor: Marián Kohn, lektor angličtiny v Bratislave a cez Skype.

Doučovanie.info - profily, články a študijné materiály od skúsených lektorov (logo)Stredoškoláci a vysokoškoláci, zbystrite pozornosť! Hľadáte si brigádu na leto? Nechcete, však otročiť za pokladničným pásom supermarketu alebo pražiť sa pri výkopových prácach na slnku? Skúste sa riadiť týmito radami a iste sa aj pre vás nájde vhodná brigáda (a nielen) na toto leto.

Vytipujte si firmy, kde by ste chceli pracovať

Ak chcete pracovať v IT alebo v marketingu alebo v iných vychytených odboroch, tak určite by som si nehľadal prácu cez brigádnicke agentúry alebo všeobecné pracovné portály. Firmy snov, cez ne väčšinou ponuky a voľné miesta neinzerujú. Vytipujte si preto, okruh firiem z vášho odboru a zamerajte sa iba na ne. Moderné firmy väčšinou majú prehľadné weby a komunikujú cez sociálne siete (Facebook, Twitter). Ak sa teda zameriate na ne, určite sa tam objaví aj nejaká pracovná ponuka či ponuka stáže.

Nie každý hľadá iba ľudí s praxou

Často počúvam: každý hľadá iba ľudí s praxou. Je to naozaj tak? Sú odbory, kde je akútny nedostatok seniorných pracovníkov a tieto firmy rady dajú šancu nadšenému juniorovi alebo stážistovi a nejde vždy iba o IT alebo marketing. Konkrétne firmy Pizza SEO, Visibility, Websupport majú sústavne otvorené pozície aj pre ľudí bez praxe. Nie, nie je v nich vysoká fluktuácia. Skrátka, nie sú ľudia.

Neseďte iba doma a na zadku. Buďte aktívni.

Pokiaľ nie ste špičkový expert, nik nebude za vami chodiť a ponúkať vám prácu, brigádu alebo stáž. Iniciatíva musí ísť najmä od vás. Pasívnych ľudí nechce žiadna rozumná firma.
Určite si založte profil na Linkedin.com. Buďte aktívni na Facebooku a Twitteri. Nie, nemám na mysli zdieľanie fotiek vášho psa. Tie žiadneho zamestnávateľa nezaujímajú. Sledujte profily a weby firiem, kde chcete pracovať. A ak sa naskytne príležitosť napísať hodnotný komentár pod post firmy, využite ju. Ak ste napríklad kodér, všímajte si či firmy, kde chcete pracovať, nemajú na svojich weboch chyby. Ak na ne naďabíte, upozornite dotyčnú firmu. Ak má firma rozumné šéfstvo, bude váš postreh brať pozitívne a nie naopak.

Budujte si svoje meno (osobný brand)

Blogujte a tweetujte o svojom odbore. Dajte o sebe vedieť. Stretávajte sa s komunitou odborníkov vo vašom fachu. Prispievajte na relevantné fóra a určite si vás firmy všimnú a už nikdy nebudete mať núdzu o letnú brugádu alebo neskôr prácu na plný úväzok.

Pomohol vám tento článok? Zdieľajte ho! Chýba vám tu niečo? Napíšte nám komentár. Ďakujeme. Vaša spätná väzba nám pomáha tvoriť kvalitnejšie články.

Chcem sa dôkladne pripraviť na pohovor v angličtine!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už skoro osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine, súkromné hodiny angličtiny v Bratislaveprípravu na pohovor v angličtineprípravu na maturitu z angličtiny, doučovanie angličtiny v Bratislave a kurzy angličtiny vo firmách.

Prečítajte si tiež

2 thoughts on “Ako si nájsť brigádu (nielen) na leto

  1. Pingback: Ako sa v 21. storočí uplatniť na trhu práce | Marián Kohn bloguje

  2. Pingback: 6 dôvodov prečo vás musí práca (aj) baviť | Marián Kohn bloguje

Pridaj komentár