Prečo dávam domáce úlohy?

Autor Marián Kohn, online lektor angličtiny

Poslať článok známemu/známej

Predpokladám, že väčšina z vás domáce úlohy nerada dostávala. Dôvod je ten, že ľudia nechápu, že účelom domácich úloh nie je nejaké umelé navyšovanie povinností žiaka a tiež nie sú dôsledkom vrtošivosti učiteľa.

Pri štúdiu angličtiny, alebo iného jazyka sa treba učeniu a práci s jazykom venovať dennodenne. Ak chodíte do jazykovky alebo máte súkromné doučovanie s lektorom raz či dvakrát týždenne nemôžete čakať rýchle zlepšenie alebo závratné výsledky v krátkom čase, pokiaľ nie ste schopní alebo ochotní sa jazyku venovať aj mimo hodín.

Účel domácich úloh a intenzívneho samoštúdia

Často prirovnávam učenie sa jazyka k cvičeniu v posilňovni. Každý chápe, že keď chce schudnúť a nabrať svalovú hmotu je nutné cvičiť čo najčastejšie a najmä pravidelne.

Keď sa, však, učia ľudia jazyk niektorí z nich domáce úlohy a prácu s jazykom mimo hodín považujú za nadprácu alebo niečo čo im je proti srsti.
Myslia si, že lektor disponuje čarovným prútikom, ktorým počas hodín angličtiny párkrát šibne a klient zrazu bude hovoriť plynulo po anglicky. Ak sa nič také neudeje, je sklamaný a prestáva chodiť na hodiny.

Mozog, však, funguje podobne ako svaly, aby sa želaný efekt dostavil, treba ho pravidelne namáhať a pracovať s ním!

Ciže domáce úlohy sú tu na to, aby sme náš mozog namáhali a cvičili ho aj mimo hodín a ukladali a upevňovali si učivo, ktoré sme sa naučili počas hodín v jazykovej škole alebo u súkromného lektora angličtiny.

Obsah domácich úloh

Obsah domácich úloh by mal zohľadňovať potrebu precvičovať si všetky aspekty ovládania jazyka, a to počúvanie s porozumením, hovorenie, čítanie s porozumením, písanie, ale aj precvičovanie gramatiky a rozširovanie slovnej zásoby.

Obsah domácich úloh u konkrétneho žiaka by mal odrážať jeho reálne potreby a ciele, ktoré si vytýčil keď sa do učenia púšťal.

Tipy, ako samoštudovať jazyk a precvičovať si ho aj mimo hodín:

  • počúvanie anglickej alebo inej cudzojazyčnej nahrávky cvičí naše ucho a sluchovú pamäť a zdokonaľuje nás v porozumení hovorenej reči. Príklad: internetové rádio BBC alebo TV EuroNews, nahrávky k učebniciam, filmy v pôvodnom znení, zahraničné piesne
  • hovorenie v jazyku, ktorý sa učíte precvičuje našu schopnosť vyjadrovať sa v cudzom jazyku a tiež nám rozširuje slovnú zásobu. Príklad: rozhovory s cudzincami v okolí a inými ľuďmi, ktorí ovládajú cieľový jazyk, konverzácie s lektorom alebo cudzincom cez internet
  • čítanie v angličtine alebo inom jazyku nám pomáha rozširovať si slovnú zásobu nielen o nové slová, ale frázy a ustálené slovné spojenia. Tiež pri čítaní vidíme ako sa píše a v akom kontexte sa konkrétne slovo v jazyku používa. To nám pomáha budovať si cit pre jazyk a neskôr schopnosť vyjadrovať sa správne, bez chýb a zrozumiteľne. Príklad: články v učebniciach, bilinguálne knihy, filmy s titulkami, články na internete
  • myslenie v cudzom jazyku nám pomôže zrýchliť naše reakcie a schopnosť pohotovo reagovať a komunikovať v cieľovom jazyku Príklad: premyslím si postup pečenia koláča alebo trasu cesty v angličtine
  • písanie v angličtine (alebo inom jazyku) nám takisto pomáha pri rozširovaní slovnej zásoby, učiť sa myslieť v cudzom jazyku a utvárať si v ňom ucelené myšlienky Príklad: jednoduché poznámky, príbehy, eseje, články, listy a emaily zahraničnému známemu/známej, četovanie s cudzincom
  • prekladové cvičenie nám pomáha naučiť sa správne používať gramatiku a slovné zvraty a spojenia Príklad: jednoduché vety najprv z angličtiny do slovenčiny a potom opačne, krátke texty, texty piesní, články
  • doplňovacie cvičenie fixuje do vizuálnej pamäte správny slovosled a slová v použité v správnom kontexte Príklad: cvičenia v učebniciach, interaktívne formulárové cvičenia na internete, testy

Ako vidno, možností, ako si precvičovať svoje jazykové zručnosti a vedomosti je veľa a obsah práce mimo hodín a domácich úloh treba prispôsobiť cieľom konkrétneho klienta a jeho potrebám.

Cieľ a motív ako hybná sila

Tak ako sa auto nepohne bez benzínu či nafty ani Vaše znalosti jazyka sa nepohnú bez cieľa a motívov. Prax ukazuje, že najlepšie výsledky dosahujú tí študenti, ktorí majú jasne vytýčený cieľ a za ním aj motív prečo sa jazyk učia. Príklad cieľa: rozšíriť si slovnú zásobu o desať slov denne. Príklad motívu: perspektíva preradenia na lepšie platené miesto, kde sa aktívne používa angličtina. Alebo do roka si ozrejmiť pravidlá gramatiky a iné zručnosti v jazyku. Motív – príprava na medzinárodný certifikát, ktorý mi umožní študovať na prestížnej zahraničnej univerzite.

Motívy a ciele si ešte rozoberieme v inom článku. Dúfam, že vám tento môj článok pomohol porozumieť účelu domácich úloh a že už pre vás nebudú nutným zlom, ale pomocným prostriedkom na ceste za vytúženým cieľom.

Chcete sa naučiť po anglicky?
Máte otázku? Napíšte nám

    Prečítajte si tiež

    Marián Kohn, lektor angličtiny, bloger a autor podcastuVolám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny.
    Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.

    Poslať článok známemu/známej

    Katalóg jazykových škôl a kurzov podľa krajov, okresov a miest

    Vyberte si vaše mesto, okres alebo kraj