Ako sa učiť jazyk efektívne

Autor Marián Kohn, online lektor angličtiny

Poslať článok známemu/známej

V mojej lektorskej praxi sa stretávam s tým, že ľudia nevedia ako sa majú učiť a nie vždy vytrvajú vo svojom snažení práve preto, že nemajú ujasnené základné pojmy a ciele.

Ovládanie jazyka – cieľ, či prostriedok?

Mnohí ľudia nie sú úspešní v učení sa jazykov, lebo si neuvedomujú, že jazyk ako taký je iba prostriedok a tak by ich malo v snažení naučiť sa cudzí jazyk motivovať viac než len jazyk samotný. Mali by mať vyšší cieľ. Autoškolu neabsolvujete iba pre samotný vodičský preukaz a takisto jazyk sa neučíte iba kvôli štátnej jazykovej skúške, či maturitnému vysvedčeniu i keď sú medzi nami aj takí, ktorí sa učia iba kvôli papieru, či titulu nemajú však žiadny iný vyšší cieľ a to je chyba.

Reálny cieľ a cesta k nemu

Tí, ktorí čítate motivačnú literatúru viete, že ak chcete niečo dosiahnuť musíte mať jasný cieľ pred očami a všetko ostatné treba podriadiť jeho dosahovaniu. Ak mám napríklad cieľ nájsť si lepšie platenú prácu a na to potrebujem ovládať cudzí jazyk, nemôžem všetok svoj voľný čas zabíjať sedením pred televízorom, alebo facebookom. Keď som bol tínedžer, kým moji rovesníci trávili svoj voľný čas a niekedy aj vyučovanie hrou počítačových hier a chatovaním, ja som sledoval vysielanie EuroNews, CNN, BBC a potom sa všetci spolužiaci divili odkiaľ viem tak dobre po anglicky. 🙂

Nečakajte hneď zázraky!

Jazyk nie je matematika, ani fyzika. Nedá sa nabifliť a niekedy ani logicky odvodiť. Treba sa ho učiť systematicky a venovať mu čas a najmä treba byť trpezlivý a vytrvalý. Je to ako so sadením v záhrade – nik predsa nečaká, že hneď ako zasadí strom ten vyrastie a začne rodiť ovocie.

Skúšajte a nevzdávajte sa!

Nie každému vyhovuje každá metóda. Sme rôzni a učíme sa rôznym spôsobom. Nie každý má napríklad fotografickú pamäť, nie každý má hudobný sluch a podobne. Práve preto je vhodné vyskúšať viac metód a vybrať si tú, ktorá nám najviac vyhovuje. V ďalších článkoch sa budeme venovať jednotlivým metódam podrobnejšie.

Bez práce nie sú koláče

Treba si uvedomiť, že samotné vlastnenie učebnice, či zaplatenie kurzu nám jazyk do hlavy „nenaleje“. Treba si tú knihu vziať do ruky a pravidelne po nej siahať až kým sa výsledok nedostaví. Netreba sa báť skúšať a experimentovať a hľadať nové cesty a spôsoby. Treba mať na pamäti, že samotné chcenie nestačí. Niekedy možno stačí vypnúť telenovelu a zapnúť si televízny jazykový kurz. 🙂

Otestujte sa v praxi!

Využite každú príležitosť používať jazyk, ktorý sa učíte. Ak sa napríklad učíte po anglicky a stretnete Američana či Angličana, nebojte sa ho, nehryzie! Tým samozrejme nechcem povedať, že máte oslovovať cudzích neznámych ľudí, ale ak máte napríklad v práci príležitosť komunikovať s cudzincom v jeho rodnom jazyku on bude rád, že sa s Vami dohovorí a Vy si budete môcť precvičovať to, čo už viete teoreticky aj v praxi a Vaše sebavedomie a istota bude rásť. Skúste zahraničie. Nemusíte ísť von rovno žiť, či pracovať. Niekedy stačí ak si spravíte občas malý výlet a skočíte priamo do vody.

Čím viac jazykov vieš, tým viackrát si človekom

Nie nadarmo sa vraví, že „koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom“. Je to naozaj tak. Čim viac jazykov ovládate tým máte väčšie možnosti nielen na trhu práce, ale aj v praktickom živote. Tiež platí, že čím viac jazykov ovládate, tým ľahšie sa Vám učia ďalšie jazyky.

Veľmi rád privítam Vaše návrhy a názory na túto tému a postrehy na doplnenie. Ak Vám niečo v článku chýba, hor sa do písania komentárov. 🙂

Chcete sa naučiť po anglicky?
Máte otázku? Napíšte nám

    Podobné články/Mohlo by Vás zaujímať:

    Marián Kohn, lektor angličtiny, bloger a autor podcastuVolám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny.
    Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.

    Poslať článok známemu/známej

    Katalóg jazykových škôl a kurzov podľa krajov, okresov a miest

    Vyberte si vaše mesto, okres alebo kraj