Ako sa účinne zlepšovať v angličtine

Autor Marián Kohn, online lektor angličtiny cez internet

Pri výučbe angličtiny sa stretávam s tzv. „večnými študentmi“, teda ľuďmi, ktorí sa stále učia, ale nedosahujú želaný efekt – plynulú angličtinu. Aby takých ľudí bolo čo najmenej, rozhodol som sa napísať článok na blog s tipmi na „zlepšenie angličtiny za málo peňazí“.

Keď prídete na štátnu jazykovú skúšku alebo medzinárodný certifikát, preskúšajú vás z nasledovných oblastí ovládania cudzieho jazyka: počúvanie s porozumením (listening with comprehension), rečový prejav (speaking), čítanie s porozumením (reading with comprehension) a písanie (writing).

Počúvanie s porozumením (listening with comprehension)

Počúvanie s porozumením si zlepšíte najlepšie tak, že budete počúvať. Počúvajte angličtinu najviac ako sa dá. Využite každú príležitosť. Keď som sa ja učil po anglicky, BBC vysielalo aj na vlnách FM. Každý večer som zaspával pri vysielaní BBC World Service. Na počúvanie angličtiny je dobré sledovať aj rôznych videoblogerov na YouTube či Vimeo. Je tam veľa blogerov, ktorí rozoberajú rôzne témy od pletenia svetrov až po globálne problémy dneška. Je zrejmé, že zo začiatku nebudete veľmi rozumieť, ale nenechajte sa odradiť a postupne si na to Vaše ucho zvykne a aj Vaša slovná zásoba sa rozšíri. Nik učený z neba predsa nespadol. No pain, no gain! (Bez práce nie sú koláče.)

Rečový prejav (speaking)

Toto je asi najťažšie prekonateľná prekážka na ceste za plynulou angličtinou. Tak ako sa nezbavíte nadbytočných kíl bez pohybu a nenaberiete svalstvo bez cvičenia, ani hovoriť plynulo po anglicky sa nenaučíte, ak sa o to aspoň nepokúsite. Ako na to? Jednou z možností je mať pravidelné konverzačné hodiny s lektorom anglického jazyka alebo ďalšou možnosťou je vyhľadať vo Vašom okolí komunitu cudzincov, s ktorými budete môcť konverzovať v cudzom jazyku bezplatne. Ďalšou alternatívou je vyhľadať native speakera cez internet a pravidelne s ním konverzovať cez Skype.

Čítanie s porozumením (Reading with comprehension)

Podobne ako pri počúvaní s porozumením, aj pri čítaní s porozumením platí, že spočiatku nebudete rozumieť všetkému. Čítanie má však oproti počúvaniu veľkú výhodu – kedykoľvek sa môžete pri konkrétnom slove zastaviť a vyhľadať si ho v slovníku. Nezačínajte hneď čítať zložité a ťažké texty. Pustite sa do čítania rozprávok, z ktorých mnohé iste poznáte aj po slovensky, a tak si ľahšie budete môcť domyslieť význam jednotlivých slov a pospájať si súvislosti medzi jednotlivými ekvivalentmi. Postupne zvyšujte náročnosť jednotlivých textov a uvidíte, že ani sa nenazdáte a Vaša slovná zásoba a tiež obzory sa Vám poriadne rozšíria. V angličtine je totiž napísaných omnoho viac kníh, článkov a zdrojov než v akomkoľvek inom jazyku.

Písanie (Writing)

Pri písaní platí to isté, čo pri ostatných aspektoch znalosti jazyka – treba sa do toho pustiť a začať. Nemusíte hneď tvoriť literárne skvosty Shakespearovho formátu. Stačí, ak budete skúšať písať eseje na rôzne témy a dáte si to opraviť niekomu, kto vie po anglicky lepšie ako Vy. Písanie esejí sa mi osvedčilo aj pri mojej lektorskej praxi a doučovaní. Ľuďom to veľmi pomáha a zvyšuje sebavedomie. Ďalšou možnosťou je dopisovanie si s niekým, kto vie po anglicky lepšie ako Vy a môže Vás tak opravovať a upozorňovať na chyby, ktoré robíte. Na internete tiež existuje množstvo nástrojov na opravu chýb v texte, tzv. spell check.

Ako vidno, netreba mať tučný budget. Niekedy stačí zopár originálnych nápadov alebo opakovať už osvedčené metódy iných. Ak máte aj iné tipy ako sa zlepšovať v angličtine alebo všeobecne v cudzích jazykoch, napíšte ich, prosím, do komentárov pod článok. Ak vám v článku čokoľvek chýba, nenechávajte si to pre seba! Dajte nám vedieť. Ďakujeme.

Chcem sa konečne naučiť po anglicky!

Pozrite si tiež


Marián Kohn, lektor angličtiny, bloger a autor podcastuVolám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny cez internet.
Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.



Máte záujem o moje služby?
Dajme si spolu kávu!

Pre viac informácií ma, prosím, kontaktujte mailom na info@profilektor.sk
0902 204 754 (pokojne mi napíšte SMS, správu cez Whatsapp alebo mi zavolajte)


Máte otázky? Napíšte mi!


    Fakturačné údaje

    Marián Kohn
    Kukučínova 8,
    831 03 Bratislava
    • IČO: 47643455
    • DIČ: 1077160612
    • Nie som platca DPH!
    • IBAN: SK9811000000002619015715
    • Swift Code: TATR SK BX

    Podnikateľský subjekt je fyzická osoba zapísaná v Živnostenskom registri SR.