V tomto článku si povieme, ako sa pripraviť na písomnú (externú) časť maturitnej skúšky z anglického jazyka.
Počúvanie s porozumením
Počúvanie s porozumením sa dá nacvičiť jedine počúvaním. Ak nerozumiete priamo hovorenému slovu (nahrávke), zožeňte si textový prepis nahrávky a čítajte ho a zároveň počúvajte nahrávku.
- Najprv si text prečítajte a vypíšte z neho slová, ktoré nepoznáte. Nové slovo sa vždy učte nielen samostatne, ale aj v kontexte nejakej vety. Lepšie sa vám zafixuje. Vždy s novým slovom si overte aj jeho výslovnosť. Tá je totiž v angličtine nepravidelná. Prečítajte si text znova!
- Púšťajte si nahrávku a sledujte text očami aj niekoľkokrát po sebe.
- Vypočujte si nahrávku bez čítania textu a do textu sa pozrite, len keď si nebudete istí.
Kurzy angličtiny, z ktorých si každý vyberie
Čítanie s porozumením a slovná zásoba
Čítanie s porozumením si podobne zlepšíte čítaním. Čítajte nahlas, aby ste si precvičovali výslovnosť a zároveň sa ľahšie sústredili na text a jeho obsah. Všímajte si nielen slová, ale aj celé vety. V angličtine jedno slovo môže mať v rôznych kontextoch – vetách rôzny význam.
Príklad:
- I am fine. Mám sa dobre.
- I was fined by the police. Polícia mi dala pokutu.
Zo svojej lektorskej a doučovateľskej praxe viem, že slabá slovná zásoba je kameňom úrazu mnohých žiakov a na maturite sa im to vie vypomstiť. Čítať treba. Nemusíte čítať iba beletriu. Ak vás bavia autá, čítajte o autách, ale čítajte! Ak sa napríklad vyznáte v počítačoch, začnite čítať články o počítačoch v angličtine a rozširujte si tak slovnú zásobu z oblasti, ktorá vás zaujíma.
Písanie
Písanie si tiež zlepšíte tým, že budete písať. Nemusíte písať hneď romány alebo knihy. Stačí, ak aspoň raz týždenne napíšete esej na nejakú tému. Esej je obľúbený slohový žáner na školách v anglofónnych krajinách. Učí totiž žiaka obhajovať svoj názor a kriticky myslieť. Eseji sa určite budeme venovať aj v samostatnom článku na tomto blogu.
Písanie sa dá zlepšovať a precvičovať aj dopisovaním/mailovaním s niekým, kto vie po anglicky lepšie ako vy, aby vás mohol opravovať tam, kde robíte chyby.
Pomohol vám tento článok? Máte výhrady k jeho obsahu či forme? Nenechávajte si to, prosím, pre seba a podeľte sa s nami a našimi čitateľmi v komentároch pod článkom. V najbližších týždňoch sa môžete tešiť na pokračovanie tohto článku „Ako sa pripraviť na maturitu z angličtiny – ústna časť?“
Chcete sa naučiť po anglicky?
Máte otázku? Napíšte nám
Súvisiace články
- Maturita z angličtiny nemusí byť stresujúca ak nepodceníte prípravu
- Ako si rozširovať slovnú zásobu
- Ako sa účinne zlepšovať v angličtine
Volám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny.
Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.