Ak sa neviete naučiť po anglicky, analyzujte príčiny a urobte zmeny

Autor Marián Kohn, online lektor angličtiny

Poslať článok známemu/známej

Obracajú sa na mňa mnohí klienti a viacerí z nich sa sťažujú na predchádzajúce zlé skúsenosti s inými lektormi, jazykovými školami a metódami výučby angličtiny. Sťažujú sa, že len platia a platia a chodia do kurzov a výsledky sa nedostavujú. Samozrejme, že takáto situácia vie byť veľmi frustrujúca a demotivujúca. Preto som sa rozhodol, že vám načrtnem možné príčiny, ktoré stoja v ceste vášmu pokroku v angličtine.

Výučba

Pod pojem výučba zahŕňam aj prístup učiteľa/lektora, metódu, učebnice, atď. Všetky tieto aspekty, totiž majú vplyv na vaše (ne)výsledky. Samozrejme, že na túto tému by sa dal napísať aj samostatný článok či dokonca celá séria článkov.

Ako rozpoznám dobrého učiteľa od zlého?

Je to široká téma a určite sa jej ešte budeme venovať podrobnejšie, ale telegraficky:

Dobrý učiteľ sa nepozná iba titulmi či certifikátmi, ktoré má, ale najmä tým, že svojich žiakov/klientov

 • testuje, aby zistil ako sú na tom, a ako napredujú
 • motivuje, aby žiaci nespustili zrak z ich cieľa – zlepšenie sa v jazyku
 • volí prístup – Principled Eclecticism – prispôsobuje metódu žiakovi, a nie naopak
 • je otvorený nápadom, zmenám v prístupe a snaží sa odovzdať počas hodiny čo najviac užitočných informácii a poznatkov
 • pýta si od vás spätnú väzbu, aby každá ďalšia hodina bola lepšia a efektívnejšia

Zlý učiteľ

 • iba berie peniaze
 • nestará sa o váš pokrok
 • nezaujíma ho váš názor na priebeh hodiny
 • robí iba to, čo mu je pohodlné – trebárs dáva vám vypĺňať cvičenia a pri tom sa hrá s mobilom

Ako som už vyššie uviedol, problematiku rozoberieme v ďalších článkoch podrobnejšie.

Vy

Áno, dobre čítate. Aj vy sami si môžete byť prekážkou v napredovaní. Analyzujte najmä tieto možné príčiny:

 • chýba vám talent na učenie sa jazykov. Je to nepresné. Materčinu sa naučí aj mentálne postihnutý človek, takže každý človek sa dokáže naučiť aj ďalší jazyk, ale, samozrejme, sú ľudia, ktorí sa učia ľahšie a rýchlejšie.
  Ľudia, ktorí nemajú hudobný sluh sa ťažšie naučia prízvuk a správnu výslovnosť, resp. budú tomu musieť venovať viac času a trpezlivosti.
 • chýba vám trpezlivosť a vytrvalosť – aj to môže byť príčina vašej stagnácie v jazyku. Je to typický prejav u tzv. “večných” začiatočníkov. Žiaľ angličtina nie je predajný automat, ktorý vám, na počkanie, za vašu mincu dá želaný produkt.
 • chýba vám motivácia – tento bod súvisí s predchádzajúcim. Ak nemáte dostatočnú motiváciu, nevytrváte. To je zákonité. Ako sa motivovať k učeniu sa jazyka si povieme v budúcich článkoch na tomto blogu.

Vaše očakávania

Áno, aj vaše očakávania môžu byť prekážkou, ak sú nerealistické a prehnané. Príklad: Zavolal mi potenciálny klient: “Dobrý deň, zobral som si týždeň dovolenky. Môžete prísť ku mne každý deň na 4-6 hodín a pomôcť mi rozrozprávať sa?

Toto je typický príklad nerealistických a prehnaných očakávaní, s ktorými sa u klientov stretávam. Samozrejme, že som ho odmietol. Pretože si nepokazím meno, pre niekoho, kto nevie odhadnúť svoje možnosti a schopnosti. Je to totiž rovnako absurdné ako by ste chceli, aby z vás tréner v posilňovni urobil behom intenzívneho cvičenia za týždeň kulturistu. Je to nereálne a žiadny rozumný tréner by vás nebral vážne, ale poslal na vyšetrenie k lekárovi či to máte v hlave v poriadku. To isté si myslím aj ja o podobných dopytoch.

Čo je teda reálne

V mojich referenciách mám, napríklad klientku, ktorá sa z úrovne A0 (nevedela nič po anglicky) dostala behom dvoch mesiacov intenzívnej výučby so mnou kombinovanej prácou mimo hodín na úroveň A2 (už sa chytala a rozumela a vedela aj reagovať). Následne sa za ďalšie dva mesiace na študijnom pobyte v Írsku dostala na úroveň B1 (celkom slušná komunikačná úroveň). To je reálny prípad, ale je to, samozrejme, individuálne.

Ako vidíte, príčin prečo nenapredujete v jazyku môže byť omnoho viac ako ste si, možno, doposiaľ mysleli. Nie je to vždy iba o učiteľovi alebo o metóde, ale aj o vás a o vašich očakávaniach. Analyzujte to a ak zistíte, že naozaj je prekážkou zlý učiteľ alebo metóda vymeňte ju, ale ak zistíte, že ste si prekážkou vy sami alebo vaše nerealistické očakávania, prehodnoťte svoj prístup a stanovte si reálne ciele a majte reálne očakávania. Ak ste si nie istí, dajte sa otestovať skúseným moderným lektorom/učiteľom a poraďte sa akú metódu a prístup zvoliť, aby sa efekt dostavil v želanom čase.

Mám päťročnú prax a pomohol som už desiatkam klientov pohnúť sa z miesta a dosiahnuť výsledky a zlepšenie sa v angličtine. Ak máte záujem o moje služby, navštívte moju stránku, vyberte si kurz podľa svojich potrieb a kontaktujte ma. Verím, že spolu dosiahneme vaše ciele v reálnom časovom horizonte.

Chcete sa naučiť po anglicky?
Máte otázku? Napíšte nám

  Prečítajte si tiež

  Marián Kohn, lektor angličtiny, bloger a autor podcastuVolám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny.
  Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.

  Poslať článok známemu/známej

  Katalóg jazykových škôl a kurzov podľa krajov, okresov a miest

  Vyberte si vaše mesto, okres alebo kraj