4 tipy, ako sa motivovať k učeniu sa (jazykov)

Autor Marián Kohn, online lektor angličtiny

Poslať článok známemu/známej

Začínate stále odznovu a neviete vytrvať? Odhodláte sa k štúdiu jazykov, ale nevytrváte na tej ceste? Rozptyľujú vás iné veci? Nevidíte v tom zmysel? Nevidíte výsledky? Pripravil som práve pre vás pár tipov ako sa motivovať k učeniu sa jazykov. Ako vytrvať a čo robiť, aby ste videli výsledky. Tento návod sa dá uplatniť, samozrejme, aj pri iných veciach ako sú jazyky.

1. Jasne si odpovedzte na otázku PREČO?!

Môžete si povedať: veď je to jasné. Je to svetový jazyk, chcú to odo mňa v práci, bla bla bla. Ale mňa nezaujíma čo hovoria druhí okolo vás. Mňa zaujíma prečo sa VY OSOBNE chcete učiť po anglicky a čo VÁS OSOBNE motivuje k učeniu sa angličtiny alebo iného jazyka alebo inej zručnosti, trebárs znalosť Excelu. Premýšľajte o tom, čo vlastne chcete a či na to potrebujete znalosť angličtiny a iného jazyka. Napríklad: Chcem sa zamestnať v IBM alebo cestovať po svete alebo podnikať za hranicami Slovenska alebo študovať zahraničnú literatúru v origináli a na to potrebujem angličtinu alebo nemčinu alebo iný jazyk. Jasne si ten váš motív zadefinujte a napíšte a potom si ho vystavte tam, kde ho budete vidieť každý deň.

2. Povedzte si, ČO a AKO konkrétne sa potrebujete naučiť!

Ak angličtinu alebo iný jazyk potrebujete iba na dohovorenie sa na dovolenkách, neučte sa gramatiku! Naučte sa pár fráz, s ktorými si bohate vystačíte. Ak však angličtinu alebo iný jazyk potrebujete pre prácu a vo firme komunikujete 90% písomne a aj to len odborné veci, nechoďte do kurzu, kde sa učí Callanovou metódou, lebo tá ja zameraná najmä na váš ústny prejav. Veľa čítajte v angličtine, choďte na kurz, kde sa zameriavajú na písomný prejav.
Máte zlý prízvuk a výslovnosť? Vyberte si konverzačný kurz, veľa počúvajte autentickú angličtinu, najlepšie z filmov a médii a nie vyumelkovanú angličtinu z cédéčiek, ktorou aj tak dnes (takmer) nik nehovorí.
Chápete? Ak chcete mať výsledky, vaša pozornosť musí byť zameraná na to, čo naozaj potrebujete. Nepodceňte to!

3. Stanovte si jasné ciele, testujte sa a všetko si zapisujte!

Toto je takisto univerzálne pravidlo, ktoré uplatníte všade. Majte jasný cieľ: Chcem sa zlepšiť v gramatike do pol roka. Napíšte si ho, otestujte sa na začiatku a tiež sa testujte alebo sa nechajte testovať za chodu, priebežne a na konci. Všetko zapisujte a spätne vyhodnocujte.

4. Obklopte sa ľuďmi rovnakej mysle a navzájom sa povzbudzujte!

Vyhľadajte si kurz alebo komunitu ľudí, kde vás budú motivovať k dosahovaniu vašich cieľov nech už sú akékoľvek. Ak je váš cieľ schudnúť, stretávajte sa s ľuďmi, ktorí už chudnú a dosahujú výsledky. Ak sa chcete zlepšiť v jazyku, vyhľadajte kurz, kde sa ľudia učia jazyk, ktorý sa aj vy chcete naučiť. Ak sa chcete naučiť úspešne podnikať, vyhľadávajte spoločnosť ľudí, ktorí už úspešne podnikajú a inšpirujte sa!

Chcete sa naučiť po anglicky?
Máte otázku? Napíšte nám

  Mohlo by vás tiež zaujímať

  Marián Kohn, lektor angličtiny, bloger a autor podcastuVolám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny.
  Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.

  Poslať článok známemu/známej

  Katalóg jazykových škôl a kurzov podľa krajov, okresov a miest

  Vyberte si vaše mesto, okres alebo kraj