Konverzačné hodiny – kedy a pre koho sú vhodné

Napísal: Marián Kohn (súkromné hodiny a doučovanie angličtiny v Bratislave).

ilustračné fotoVeľakrát sa na mňa obracajú potenciálni klienti a chcú konverzačné hodiny v angličtine. Nie každý má však jasnú predstavu o ich priebehu, obsahu, forme a prípadne aj časovom horizonte, v ktorom môžu želaný efekt (plynulú angličtinu) očakávať. Preto som vám pripravil tento stručný článok.

Mám pre Vás darček!

Po zadaní Vašej mailovej adresy, Vám ho pošlem rovno do Vašej mailovej schránky.Jedna hodina týždenne nestačí!

Často sa stáva, že ľudia očakávajú od konverzačných hodín zlepšenie v krátkom čase, ideálne okamžite, ale hodiny chcú mať raz do týždňa. Je to presne to isté, ako keby ste teraz nabehli do posilňovne a žiadali od trénera, aby vám pomohol rýchlo schudnúť či nabrať svaly, ale dopredu by ste mu povedali, že v posilňovni sa ukážete len raz týždenne.

Ideálne každý deň

Aby sa želaný cieľ naplnil čím skôr, treba sa jazyku venovať každý deň. Treba veľa počúvať nielen CD s nahrávkami, ale aj živé rozhlasové vysielanie v angličtine (napríklad BBC). A treba hovoriť s každým s kým sa dá, vždy a všade. Jednoducho, ak budete chodiť do jazykovej školy raz týždenne, nečakajte rýchle/okamžité zlepšenie.

Ako prebiehajú konverzačné hodiny?

Spravidla je každá hodina monotematická. To znamená, že vždy sa s lektorom dohodne vopred téma konverzácie a lektor pošle klientovi vopred materiál na prípravu na hodinu, aby konverzačná hodina prebiehala plynulo a bez zdržiavania sa vyhľadávaním slovíčok v slovníku. Ak sa pracuje s nejakým článkom k danej téme, ten sa vopred prečíta, a potom prebieha debata na tému článku. Ak sa klient „nechytá“, lektor mu môže pomôcť pomocnými otázkami k téme a „nakopnúť“ tak samotnú konverzáciu.

Kedy očakávať prvé výsledky?

Ak výučba prebieha pravidelne a intenzívne, možno prvé výsledky zlepšenia badať už po dvoch až troch mesiacoch. Je to však individuálne. Každý človek je iný a jeden sa učí ľahšie a rýchlejšie, druhý ťažšie a pomalšie.

Native speaker alebo slovenský lektor?

Ak ste pokročilejší, je vždy lepšie mať hodiny s rodeným hovorcom ako so slovenským lektorom. Rodený Angličan/Američan má správnu výslovnosť, a kedže nevie vysvetliť veci po slovensky, ste nútení naučiť sa rozumieť autentickej angličtine. Ak sa však bojíte native speakra a nerozumiete mu, je lepšie skúsiť hodiny so slovenským lektorom, ako ich neskúsiť vôbec.

Ako sa otestujem?

Najlepší spôsob je skočiť do vody a skúsiť plávať. Urobte si výlet do zahraničia alebo vo vašom okolí vyhľadajte cudzinca a skúste sa s ním pustiť do debaty. Nezabudnite si vziať so sebou aj záchranné koleso (slovník) a skúste to! Želáme vám veľa úspechov a chuti do práce na sebe.

Pomohol vám tento článok? Šírte ho ďalej a/alebo ohodnoťte v komentári pod článkom. Každá vaša spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá, aby každý ďalší článok bol lepší a lepší.

Chcem viac infomácii o možnostiach anglických konverzácii s lektorom Mariánom Kohnom!

Autor článku poskytuje kurzy angličtiny vo firmáchkonverzácie v angličtinesúkromné hodiny angličtiny v Bratislavevýučbu angličtiny cez Skypedoučovanie angličtiny v Bratislave a kvalitné preklady.

Súvisiace články

One thought on “Konverzačné hodiny – kedy a pre koho sú vhodné

  1. Pingback: Maturita z angličtiny nemusí byť stresujúca ak nepodceníte prípravu | Doučovanie.info

Pridaj komentár